Katja pracuje pro Charitu Česká Lípa, ale už se těší zpět na Ukrajinu
13. května 2022 Startér

Katja pracuje pro Charitu Česká Lípa, ale už se těší zpět na Ukrajinu

Katja utekla z bombardované Ukrajiny v polovině března. V počátku těhotenství a s vědomím, že opouští svůj dům, rodiče i svého přítele. I když od dubna pracuje v Charitě jako asistentka pro komunikaci s Ukrajinou, těší se, až se bude moci vrátit zpět.

Перемкнути мову

Kataryna Hurtová ještě donedávna žila se svým přítelem ve městě Dnipr v Dněpropetrovské oblasti a pracovala na pozici administrativy v tamější advokátní kanceláři. Aby utekla z napadené Ukrajiny jí doporučil kvůli těhotenství ošetřující lékař.

„Vzala jsem si nejnutnější věci a se sestrou a malou neteří jsme postupně dojely přes ukrajinsko-polské hranice hromadným svozem uprchlíků až do České Lípy. Bez kontaktů a zbytku rodiny, která zůstala na Ukrajině. Zde zůstal i můj partner, protože narukoval.“ popisuje Katja svou situaci.

V České Lípě se jí nejprve ujala Asociace TOM, která v domě v Litoměřické ulici poskytla azyl hromadně hned třem ukrajinským rodinám. V té době požádala také o materiální a potravinovou pomoc charitní sociálně aktivizační služby Startér. 

Jelikož na konci března kulminovala v České Lípě humanitární krize a denně docházelo do charitní služby na 60 ukrajinských uprchlíků, se kterými nebylo vždy jednoduché se domluvit především v oblasti sociálně právního poradenství, nabídla jí Charita vzhledem k jejím jazykovým schopnostem od dubna práci na pozici asistentky pro komunikaci s Ukrajinou, a to díky projektu Pomozte dětem a NROS, který uhradil veškeré mzdové náklady. Díky podpoře tak Katja pomohla spolu s Charitou více než 500 maminkám a 600 dětem ubytovaným na Českolipsku s poskytnutím oblečení, potravin, pomoci u lékařů, ve školách a školkách.

Nyní Katja žije i se svou sestrou, která pracuje v Grammeru, a neteří, žačkou ZŠ Dr. M. Tyrše, v samostatném bytě v Jiráskově ulici. Volný čas tráví nejraději v městském parku, a především u Máchova jezera, protože jí místní příroda připomíná krajinu jejího rodného města s dominantní řekou Dněpr. Ačkoli Katja navštěvuje pravidelně také kurzy českého jazyka v Žižkově ulici, moc se těší na cestu domů. Situaci v Dnipru Katja pravidelně sleduje, volá si s rodiči. Naopak s partnerem nejsou již měsíc a půl v kontaktu, ale ví, že vše bude v pořádku. 

„Mám kolem sebe přátelské lidi, kteří nám pomáhají, ale chtěla bych se vrátit domů, kde na nás čekají rodiče, přátelé a můj partner. Ačkoli je naše oblast stále pod palbou, naše domy stále stojí. Věřím, že vše dopadne dobře a v srpnu budu i se svým přítelem rodit v Dnipru,“ říká Kataryna.