Každý den nás navštíví 60 lidí a my jim vydáme denně 300 kusů oblečení
25. ledna 2023 Šatník

Každý den nás navštíví 60 lidí a my jim vydáme denně 300 kusů oblečení

Charitní obchod Šatník existuje v České Lípě 16 let, později se k němu přidaly i pobočky v Novém Boru a Mimoni. Každý rok si z něj lidé odeberou na šedesát tisíc kusů oblečení. Lidé v nouzi si chodí vyzvedávat ošacení zdarma na poukazy od sociálních služeb nebo úřadů práce, každý další si chodí pořídit levné oblečení, čímž šetří peníze i přírodu a podporuje chod Šatníků, který funguje právě jen díky darům a prodeji věcí za nízké ceny. O charitních obchodech Šatník jsme si povídali s vedoucí Ludmilou Špindlerovou. 

Jak vypadal předešlý rok v charitních obchodech Šatník?

Do běžného provozu našich tří Šatníků zasáhla válka na Ukrajině, kdy jsme během několika měsíců vydali 904 válečným uprchlíkům žijícím na Českolipsku 7 903 kusů ošacení. Toho bychom nebyli schopni díky obrovské solidaritě veřejnosti a jejich darům. Celkově jsme během roku vydali na 73 000 kusů ošacení, což je o 13 000 kusů oblečení víc než je průměr posledních běžných let. Takže z našich charitních obchodů si lidé odebrali na 300 kusů věcí denně, což je úctyhodné číslo.  

Na jakém principu charitní obchody fungují? Kdo je financuje?

Jsme sociální podnik, dáváme příležitost pracovně znevýhodněným lidem a kromě dotací od úřadu práce na naše zaměstnance chod Šatníků podporují dárci a darované oblečení. Tedy každý, kdo přiveze do Šatníku oblečení, a také každý, kdo si něco koupí za nízké ceny, podporuje vydávání zdarma lidem v nouzi. Všechny peníze, které zbydou po uhrazení nákladů Šatníků, financují i další služby Charity Česká Lípa. Nyní je to například dofinancování rekonstrukce Azylového domu Jonáš nebo provoz Sociálního automobilu pro zdravotně hendikepované děti.

Šatník má i výrazný ekologický aspekt, vybíráte oblečení, které by jinak skončilo na skládce. Kolik kusů oblečení vám projde pod rukama? 

Jen za poslední čtvrtletí nám prošlo pod rukama přibližně 9 tun oblečení, ale podotýkám, že v různém stavu. To znamená, že některé oblečení je nevhodné k nošení. My ho roztřídíme a nevhodné oblečení posíláme dál k dalšímu zpracování. Stejně tak je ale i mnohé oblečení v dobrém stavu a my moc děkujeme všem dárcům za každý takový kus oblečení. Nejsme klasický obchod, který by měl v zásobě od každé velikosti nebo typu oblečení potřebný počet kusů, měl velké sklady, z nichž může bleskově vybrat to chybějící oblečení. Proto pořádáme sbírky oblečení, hledáme vhodné velikosti nebo typy oblečení pro tu a tu roční dobu, kus po kusu. Když už nám nějaké oblečení leží ve skladu dlouho, posíláme ho dál do dalších organizací.

Je pěkné vidět, že veřejnost za vámi stojí a ve věci prodeje za nízké částky vás podporují.

Jsme rádi, že si již většina lidí uvědomuje, že bychom jinak nemohli existovat. Části veřejnosti vydáváme oblečení zdarma na poukazy od pracovníků ze sociálních služeb a organizací, vždy však určitý počet na určitou dobu. Stejně tak bezdomovcům, tulákům, kteří přijdou rovnou do Šatníku. Těm vyměníme boty, bundu a jdou dál bez nutnosti poukazů. Abychom mohli takto pomáhat, musíme mít ale i platící zákazníky, kteří nechtějí utrácet za nové ošacení a nebo chtějí být šetrní k přírodě tím, že dají věcem ještě druhou šanci. Díky moc za ně. Průměrně každý den pomáhá 60 lidí budovat v našich třech Šatnících udržitelný svět. 

Charitní obchody Šatník

Dubická 992, Česká Lípa; Purkyňova 227, Nový Bor; nám. 1. máje 49, Mimoň.

Oblečení můžete nosit či vozit do kontejnerů v České Lípě a Novém Boru u Šatníků, nebo v otvírací dobu Charity Česká Lípa v Dubické 992 od 7:30 do 16:00 nebo v otvírací doby Šatníků. Více zde.